Ekspozycja

Uzdrowisko Szczawnica – 200 lat tradycji

Szczawnica jest miejscowością turystyczną na południu Polski, gdzie znajduje się jedno z najpopularniejszych uzdrowisk kraju. Już w XVI wieku znane były źródła lecznicze znajdujące się w tym miejscu. Pierwsi kuracjusze przybywali na leczenie do wód w latach 80-tych XVIII stulecia.

Z 1811 roku pochodzi pierwszy dokument, który informuje m.in. o istniejącej infrastrukturze uzdrowiskowej. Od tego momentu można mówić o Uzdrowisku Szczawnica.

Więcej…

 

Jak podróżowano do szczawnickich zdrojów.

            Przed powstaniem linii kolejowych ludzie podróżowali do Szczawnicy karetami zaprzężonymi w konie. Wyprawiano się wówczas trzema drogami: z Krakowa, Węgier oraz ze Lwowa. Opisy tychże dróg znajdują się w XIX-wiecznych przewodnikach.

            Wraz z powozem, w którym jechała cała familia zabierana była również bryczka, gdzie miała miejsce służba oraz przedmioty służące do codziennego użytku.

Więcej…

 

Stadniccy w Szczawnicy

            Stadniccy to stary małopolski ród, którego korzenie sięgają XIV wieku. Wywodzą swoje nazwisko z dziedzicznej wsi Stadniki, położonej w okolicach Bochni i Dobczyc nad rzeką Szreniawą. Pieczętują się herbem Śreniawa bez krzyża (Drużyna).

W XV wieku ród rozgałęził się na dwie linie: Żmigrodzką i ze Stadnik. Z tej drugiej linii wywodzi się gałąź nawojowska, których dobra graniczyły ze Szczawnicą.

Więcej…